• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/922528517880230/?fref=ts
  • İSG Kütüphanesi | Online Kütüphane AÇILDI !
  • İSG KÜTÜPHANESİ’nin kurucu ekibi mesleğini severek icra eden bilgili, tecrübeli ve camia tarafından kabul gören İSG profesyonelleri tarafından kurulmuş ve daima kendini geliştiren bir oluşumdur. İSG KÜTÜPHANESİ olarak; iş sağlığı ve güvenliği alanında tüm paydaşlarımızın veya kişilerin göndereceği her türlü bilgi, belge, doküman, veri, analiz, vb. ile katkıda bulunabileceği herkese açık bir online kütüphanedir.
  • Biz hazırız ya siz ?
  • Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için
  • TÜM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DERNEĞİ
MURAT AKTAŞ
murataktas76@hotmail.com
TÜRKİYEDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
30/11/2016

Yazımıza “İnsanın en doğal hakkı nedir?” sorusuyla başlayalım. Tabi ki yaşam hakkıdır. İşte iş sağlığı ve güvenliğinin hedefinde insanın bu yaşam hakkını korumak ve savunmak vardır.
11 Mart 2012 akşamına gecesine kadar ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği 4857 sayılı iş kanunu kapsamında yürütülmekteydi. Ancak o gece bir inşaatın çadırında çıkan yangın sonucu 11 kişinin hayatını kaybetmesi neticesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu 20 Haziran 2012 de yürürlüğe girdi. Bu kanunla çalışma hayatında birçok değişiklik bizleri bekliyordu. Herkesin heves ettiği iş güvenliği uzmanlığı diye

Murat AKTAŞ

Murat AKTAŞ

bir meslek doğuyordu. Hedef; Avrupa’da birinci Dünyada üçüncü olduğumuz iş kazalarını dolayısıyla can kayıplarını azaltmaktı.
Kanun işyerlerinin tehlike sınıflarına göre ve çalışan sayısına göre kademeli olarak devreye girecekti. Öylede de oldu. Bazı ertelemeler söz konusu olsa da kanun şu an yürürlükte.
Şimdi, buraya kadar özetlediğimiz konuyu biraz açalım ve daha detaylı bilgi verelim.
İşyerleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırlamış olduğu “iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları” listesine göre 3 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar; Az tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli. Bunlar bakanlık bünyesinde oluşturulan bir komisyon tarafından işyerinin gösterdiği faaliyete göre belirlenmektedir. Genelleme yapmak yanlıştır ancak örnek verecek olursak; Market, eczane, satış mağazaları gibi yerler az tehlikeli, üretim faaliyeti gösteren yerler tehlikeli, inşaat, maden, döküm, kimya tesisleri gibi yerler çok tehlikeli sınıfa girmektedir. Tabiki burada esas belirleyici kriter firma kuruluş aşamasında faaliyet alanına göre aldığı SGK sicil numarasıdır. Bu arada gerçek faaliyet alanı farklı olup SGK sicil numarasını buna uygun almayan işletmeler de çıkmıyor değil. Bunu bazıları bilinçli yapıyor, bazıları ilerisini düşünerek bilinçli.
Şimdi gelelim bu kanun hangi işyerlerinde ne zaman uygulamaya başlamalı yada başlamalıydı?
Yükümlü Kurum ve İşletmeler Tehlike Sınıfı Yürürlülük Tarihi
Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan Az tehlikeli 30.06.2017
50’den az çalışanı olan Tehlikeli, Çok tehlikeli 01.01.2014
Diğer işyerleri (50 ve daha fazla çalışanı olan) Az tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli 01.01.2013
Bazı ertelemeler olduysa da şu an itibariyle durum bu şekildedir.
Tabiki burada esas üzerinde durulması gereken İş Sağlığı Güvenliği Kanunu hedefine ulaştı mı? Yada hangi noktadayız. Elbette hedeflenen noktada değiliz, bunun için biraz zaman gerekiyor. Ancak biryerden başlamak gerekiyordu. En azından başladık. Zararın neresinden dönersek kardır misali.
Hedefe daha çabuk ulaşabilmesi açısından eğitim çok önem arzetmektedir. Çalışanlara verilen eğitimden daha ziyade ilk ve orta öğretimde genel kültür düzeyinde İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmelidir.
Böylece hem çocuklarda temel oluşturulacak hem de çocuklar anne babalarına; iş güvenliği kurallarına uyun, baretinizi takın gibi söylemlerde bulunduğunda bu, çalışanlara işyerlerinde verilen eğitimlerden daha etkili olacaktır. Şu muhakkaktır ki yetişkin bir insana eğitim verip davranışlarını değiştirmek oldukça zordur. Bu durumda katı disiplin gerekiyor ancak ülkemiz şartlarında bunu da uygulamak herzaman mümkün olmuyor.
Netice-i Kelam; Evet iş sağlığı ve güvenliği çok önemli, hayati öneme sahip. Ancak bu konuda Devlet, İşveren ve çalışan üçlüsüne çok görev düşüyor. Sağduyu çok çok önemli….
Kazasız, belasız çalışmalar dilerim1251 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları